...................................................§ JOG §...................................................
Tisztelt Érdeklődők!
Mindnyájan bizonyára már értesültetek a sajtóban is igen sok helyen napvilágot látott új rendeletrol, köznyelvben csak "petárdarendelet"-nek nevezett Korm. R. változásról ami a polgári felhasználású pirotechnikai eszközök, vásárlását, birtoklását illetve felhasználását érinti. Ezzel kapcsolatban szeretnénk segítséget nyújtani, megvilágítva a régi és az új rendelet homályos részeit, hogy mindenki könnyebben be tudja tartani az új szabályokat.
Pár szó a jogszabályokról. Eredetileg a polgári célú pirotechnikai tevékenységek felügyeletérol szóló jogszabály látott napvilágot (155/2003. (X.1.) Korm. rendelet). Ezt egészíti ki, illetve módosítja a 245/2005.(XI.8.) Korm. rendelet.
Nézzük röviden a változásokat, ami fontos lehet az átlagfelhasználók számára.
Ami sokak számára fontos lehet, a petárda kérdése. Az új jogszabály megjelenésétol számított 15. napon lép hatályba, vagyis 2005.11.23.-án már hatályos. A hátálybalépés igen fontos mivel ettol függ minden. Az új jogszabály szerint, idézem - "magánszemély petárdát nem birtokolhat". A jogszabály tehát a birtoklás lehetoségét zárja ki, a szabálysértésekrol szóló törvény a petárda használatát, pedig garázdaságnak minosíti, és így 100000.- Ft-os büntetéssel sújthatja, aki megvalósítja a törvényben leírtakat.
Miden más tuzijáték termékre és használatukra vonatkozó szabályozás maradt a régiben, tehát mindent ugyanúgy lehet vásárolni és használni mint eddig.
Nem gyozik hangsúlyozni, hogy a petárdával kapcsolatos változás csak és kizárólag hanghatású termékeket érinti, amelyek semmilyen más látványelemmel nem rendelkeznek. A céltalan durrogtatást elfelejthetjük, a látványt nyújtó durrogást viszont kéretik fokozottan csinálni. :o)
Fontos lehet még megemlíteni a birtokolható termékek mennyiségét, ami játékos pirotechnikai termékbol bruttó 1 kg , kis tuzijáték termékbol pedig bruttó 3 kg fejenként egy idoben.
Ugyanez vonatkozik a kis tuzijáték termékekre is.
Továbbra is marad az év végi tuzijátékozás, 18 éven felettieknek december 28-31-ig vásárolhatók és birtokolhatók a kis tuzijáték termékek(II. pirotechnikai osztály), melyek december 31.-én 18:00 órától január 1.-én 6:00 óráig használhatók fel a használati utasításban megfogalmazottak szerint.
ÖSSZEFOGLALVA:
I. kategóriájú pirotechnikai termékek 14 éven felül, egész évben vásárolhatók, birtokolhatók és a használati utasításban megfogalmazottak szerint szabadon felhasználhatók. Maximálisan, fejenként bruttó 1 kg mennyiségig tárolható.
II. kategóriájú pirotechnikai termékek 18 éven felül, december 28-31-ig vásárolhatók, birtokolhatók és a használati utasításban megfogalmazottak szerint december 31.-én 18:00 órától január 1.-én 6:00 óráig szabadon felhasználhatók. Maximálisan, fejenként bruttó 3 kg mennyiségig tárolható.
Bízunk benne, hogy ezzel a pár sorral sokak segítségére lehettünk és megkímélhetünk benneteket a fölösleges kiadásoktól. Szeretném mindenki figyelmébe ajánlani, hogy a petárdánál léteznek sokkal látványosabb és szórakoztatóbb termékek, inkább ezeket használjátok.
KIVONAT a
155/2003. (X. 1.) Korm. rendelet
a polgári célú pirotechnikai tevékenységek felügyeletérol
2. § E rendelet eloírásai nem alkalmazhatók
a) a katonai, rendvédelmi felhasználásra kifejlesztett pirotechnikai termékre,
b) a csillagszóróra,
c) a gyufára.
4. hatóanyag-tartalom: egy önálló pirotechnikai termék összetevoinek tartalma tömegmértékben meghatározva;
5. játékos pirotechnikai termékek (I. pirotechnikai osztály): olyan pirotechnikai termékek, melyek összetevoinek mennyisége (gyújtó- és/vagy hajtóanyag- és/vagy effektanyag-tartalma) legfeljebb 3 g termékenként, iniciáló anyag tartalma legfeljebb 2,5 mg, nitrocellulóz-tartalom legfeljebb 0,5 g, illetve azon termékeknél, ahol a keletkezo égéstermékek irányított kiáramlása biztosított, megengedett a 20 g nitrocellulóz-tartalom, késleltetovel egybekötött termékeknél (bombatelep, római gyertya) az összetevok mennyisége csövenként, illetve töltet egységenként értendo;
7. kis tuzijátékok (II. pirotechnikai osztály): olyan pirotechnikai termékek, melyek összetevoinek mennyisége (gyújtó- és/vagy hajtó és/vagy effektanyag-tartalma) legfeljebb 50 g, vízesésnél 150 g, rakétáknál 20 g, tömörített bengáli elegy esetén legfeljebb 2500 g termékenként, ezen belül az iniciálóanyag-tartalom legfeljebb 2,5 mg, feketelopor-tartalom legfeljebb 20 g, rakétáknál legfeljebb 10 g, késleltetovel egybekötött termékeknél (bombatelep, római gyertya) az összetevok mennyisége csövenként, illetve töltet egységenként értendo;
A játékos pirotechnikai termékre (I. pirotechnikai osztály) vonatkozó szabályok
26. § (1) A játékos pirotechnikai termékre a rendelet eloírásait a (2) és (3) bekezdésben, valamint a 27. §-ban meghatározott eltérésekkel kell alkalmazni.
(2) A játékos pirotechnikai terméket 14. életévüket betöltött személyek engedély nélkül megvásárolhatják, birtokolhatják, tárolhatják és a használati utasításban meghatározottak szerint felhasználhatják.
(3) A 14. életévét be nem töltött személy csak nagykorú személy felügyelete mellett használhat fel játékos pirotechnikai terméket.
27. § (1) Játékos pirotechnikai termék közintézményben, középületben, sportlétesítményben, repülotéren és "A"-"C" tuzveszélyességi osztályba tartozó helyen, pirotechnikus irányításával használható fel.
(2) Játékos pirotechnikai termék tömegközlekedési eszközön nem használható fel, és csak zárt csomagolásban szállítható.
(3) A hibás vagy lejárt szavatosságú játékos pirotechnikai terméket a fogyasztó köteles a vásárlás helyére visszaszállítani, a forgalmazó köteles azt visszavenni.
29. § Játékos pirotechnikai termék csak az e célra szakosodott nyílt árusítású üzletben vagy egyéb üzlet megfeleloen elkülönített részében árusítható.
A kis tuzijáték termékre (II. pirotechnikai osztály) vonatkozó szabályok
30. § (1) A kis tuzijáték termékre a rendelet eloírásait a (2) és (3) bekezdésben, valamint a 31. §-ban meghatározott eltérésekkel kell alkalmazni.
(2) Kis tuzijáték terméket nagykorú személyek december 28-a és 31-e között engedély nélkül megvásárolhatják, birtokolhatják, tárolhatják, és a használati utasításban meghatározottak szerint felhasználhatják.
(3) A kis tuzijáték termék használati utasításának tartalmaznia kell az engedély nélküli felhasználhatóság idotartamát.
31. § (1) Kis tuzijáték termék közintézményben, középületben, sportlétesítményben, repülotéren és "A"-"C" tuzveszélyességi osztályba tartozó helyen pirotechnikus irányításával használható fel.
(2) Kis tuzijáték termék tömegközlekedési eszközön nem használható fel, és csak zárt csomagolásban szállítható.
(3) A fel nem használt hibás vagy lejárt szavatosságú, továbbá a vevo által visszaadott kis tuzijáték terméket a 30. § (2) bekezdésében meghatározott idotartam lejártát követo öt napon belül a forgalmazónak vissza kell szállítani, aki ezt köteles térítés nélkül visszavenni.
A muszaki pirotechnikai termékre (V. pirotechnikai osztály) vonatkozó szabályok
32. § (1) A muszaki pirotechnikai termékre a rendelet eloírásait A (2)-(6) bekezdésben meghatározott eltérésekkel kell alkalmazni.
(2) A muszaki pirotechnikai termékeket összetevoik mennyiségének megfeleloen V/1., V/2. és V/3. csoportba kell sorolni.
Az V/1. csoportba tartozó muszaki pirotechnikai termék a II. pirotechnikai osztályba, az V/2. csoportba tartozó muszaki pirotechnikai termék a III. pirotechnikai osztályba, az V/3. csoportba tartozó pirotechnikai termék a IV. pirotechnikai osztályba tartozik.
(3) Az V/1. csoportba tartozó muszaki pirotechnikai terméket nagykorú személyek engedély nélkül megvásárolhatják, birtokolhatják, tárolhatják és a használati utasításban meghatározottak szerint felhasználhatják.
(4) Az V/2. és V/3. csoportba tartozó muszaki pirotechnikai terméket tárolási engedéllyel (21. §) rendelkezo gazdálkodó szervezetek megvásárolhatják, birtokolhatják és tevékenységük során engedély nélkül felhasználhatják.
(5) Muszaki pirotechnikai termék tömegközlekedési eszközön nem használható fel, és csak zárt csomagolásban szállítható.
(6) A hibás vagy lejárt szavatosságú muszaki pirotechnikai terméket a vevo köteles a vásárlás helyére visszaszállítani, a forgalmazó köteles azt visszavenni.
1. számú melléklet a 155/2003. (X. 1.) Korm. rendelethez
A pirotechnikai osztályokra vonatkozó közös szabályok
1. A pirotechnikai termékek muködtetésének módja világosan felismerheto és a használati utasítás szerint egyértelmu legyen. Az akaratlan gyújtást meg kell akadályozni védosapkával, csomagolással vagy a szerkezet alkalmas kialakításával.
2. A pirotechnikai termékek elegyeinek nem szabad öngyulladónak lenniük.
3. A pirotechnikai termékeknek 4 heti, 50 °C homérsékleten való tárolás után elváltozást nem szabad mutatniuk és muködoképességüket meg kell orizniük.
4. A hang hatású pirotechnikai termék zajszintje a szabadban, a terméktol 4 m távolságban mérve, legfeljebb 115 dB lehet.
5. Gyújtáskésleltetett terméknél a késleltetés idejét minden egyes terméken jelölni kell.
2. számú melléklet a 155/2003. (X. 1.) Korm. rendelethez
A pirotechnikai termékek csomagolási eloírásai
Csomagolási eloírások
1. A pirotechnikai terméket papírlemezbol, muanyagból vagy fából készült, jól záródó dobozokban (tasakokban) kell becsomagolni.
Ezeket a dobozokat fából, fémlemezzel bélelt fából, fémbol, muanyagból vagy filterlemezbol készült külso ládákba, vagy az igénybevételeket károsodás nélkül elviselo mechanikai szilárdságú keménypapír vagy hullámpapír lemezbe kell elmozdulásmentesen csomagolni.
2. A csomagolóeszközt, a zárószerkezetet, valamint a beágyazásra való anyagot úgy kell megválasztani, hogy a csomag tartalma azt ne támadja meg, és azzal káros vagy veszélyes vegyületet ne képezzen. A csomagolás a lezárással együtt minden részben olyan szilárd és eros legyen, hogy a kezelés, a mozgatás és a szállítás közben semmiféle lazulás ne következzék be, és a csomagolás, valamint a lezárás a kezeléssel, a mozgatással és a szállítással együtt járó igénybevételt biztonságosan kibírja, és a tartalmából semmi ki ne juthasson.
3. A pirotechnikai terméket a belso csomagolásban (dobozokban) és a dobozokat a külso csomagolásban elmozdulásmentesen rögzíteni kell.
4. Az I. és II. osztályba sorolt pirotechnikai terméket vagy a pirotechnikai termékek legkisebb egységcsomagját olyan magyar nyelvu, közértheto és jól olvasható címkével és felirattal kell a terméktol elválaszthatatlan módon ellátni az Fgytv. és e rendelet címkézésre vonatkozó szabályai szerint, amely legalább a következoket tartalmazza:
a) a gyártó/importáló vagy forgalmazó nevét, címét és telefonszámát;
b) a pirotechnikai termék nevét;
c) a pirotechnikai termék osztályba sorolásának számát (I. vagy II. osztály);
d) hatóanyag-tartalom nettó súlyát;
e) a gyártás idopontját (év, hónap);
f) a gyártási vagy forgalmazási engedély számát;
g) a felhasználhatóság idotartamát;
h) tuzveszélyességi osztály megjelölését;
i) közértheto magyar nyelvu használati és kezelési útmutatót, valamint baleset- és egészségvédelmi figyelmeztetést.
SIKEREKBEN GAZDAG,BOLDOG UJÉVET KIVÁNOK: PYROORDOG03
|